Committees

STARTING ON 6/1/18, ALL MEETINGS, MINUTES & AGENDAS CAN BE FOUND IN THE MEETING CALENDAR BY CLICKING HERE.


ALL MINUTES & AGENDAS PRIOR TO 6/1/18 CAN BE FOUND AT THE LINKS TO THE LEFT.


INACTIVE COMMITTEES AND THEIR MINUTES & AGENDAS CAN BE FOUND BY CLICKING HERE.


Iowa County Volunteer Prospect Form


* denotes the committee chair


Aging & Disability Resource Center

Members: Judy Lindholm, Jeremy Meek, Justin O'Brien


Agriculture & Extension Committee

Members: Kevin Butteris, Judy Lindholm, Dan Nankee, Bruce Paull, Rick Rolfsmeyer


Airport Committee

Members: Ron Benish, Tom Forbes, Mel Masters, Alex Ray, Mark Storti, Arnie Christen, Mark Meives


Blackhawk Lake

Members: Ron Benish, Don Leix


Bloomfield Healthcare and Rehabilitation Center

Members: Steve Deal, Jim Griffiths, Bruce Paull


Cheese Trail Commission

Members: Kim Ross


Executive Committee

Members : John Meyers*, Ron Benish, Curt Peterson, Judy Lindholm, David Gollon, Jeremy Meek, Daniel Nankee


General Government

Members: Ron Benish, Steve Deal, Jim Griffiths, Judy Lindholm, Curt Peterson


Health Committee

Members: Joan Davis, Tom Forbes, Judy Lindholm, Bruce Paull, Linda Pittz, Sue Steudel


Health & Human Services Committee

Members: Joan Davis, *Dan Nankee, Justin O'Brien, Bruce Paull, Rick Rolfsmeyer


Jail Building Committee

Members: Jeremy Meek, Curt Peterson, Joan Davis, Bruce Paull, Steve Michek, Pam Steffes, Bill Ehr, Steve Deal, Carol Anderson, and Greg Jewell


Land Conservation Committee

Members: Ron Benish, Kevin Butteris, Dave Gollon, Don Leix, Dan Nankee, Roger Dax, Thomas McGraw - Member at Large, Rod Anding - Member at Large, Katherine Abbott - County Conservationist


Land Information Council

Members: Jim Blabaum, Laura Jean Blotz, Bruce Bowden, Dixie Edge, Scott Godfrey, Keith Hurlbert, Jolene Millard, Don Leix


Local Emergency Planning Committee

Members: Dave Gollon, Brian Cushman, Craig Hardy, Keith Hurlbert, Stan McGraw, Steve Michek, Sue Mayte, Patrick Reilly, Joe Thomas, Jeff Weber


Long Range Planning Commission

Members: Jeremy Meek, Doug Richter, *Jim Griffiths, Bruce Haag, Mark Storti


Nursing Home/Assisted Living Committee

Members:


Pecatonica Rail Transit Commission

Members: Rick Rolfsmeyer, Charles Anderson, William Ladewig


Planning & Zoning Committee

Members: Steve Deal, Dave Gollon, Don Leix, Curt Peterson, Doug Richter


Public Safety Committee

Members: Tom Forbes, Bruce Haag, *Jeremy Meek, Alex Ray, Doug Richter


Public Works Committee

Members: Kevin Butteris, Dave Gollon, Don Leix, Mel Masters, Mark Storti


Revolving Loan Fund Committee

Members: Larry Bierke, Matt Allen, Glenda Faull, Roxie Hamilton, John Meyers, Curt Peterson, Nancy Smith, Joe Witmer


Senior Living Committee 2020

Members: John Meyers, Steve Deal, Dave Gollon, Judy Lindholm, Bruce Paull


Seniors United For Nutrition Board

Members: Jim Griffiths, Bruce Haag, Justin O'Brian, John Bartels, Carol Korn, *Leon Wolfe


Southwest Wisconsin Library Board

Members: Mark Storti


Tax Claims

Members: Curt Peterson, Douglas Richter, Joan Davis, Jim Griffiths, Bruce Haag


Tri-County Airport Commission

Members: Alex Ray


Unified Community Services

Members: Justin O'Brien, Mike Tiber, Nancy Howard, Mel Masters


Wisconsin River Rail Transit Commission

Members: Mark Storti, Charles Anderson, William Ladewig